I 2015 konstaterte vi at det fantes mange gode tilbud om kurs og undervisning i bruk av pc og digitale tjenester på nett, men at tilbudene var fragmentert og innsatsen ikke godt nok koordinert. Mange små kommuner hadde ikke et tilbud i det hele tatt.
Difi hadde avdekket at mange eldre ønsket å delta i det digitale samfunnet, men manglet støttespillere i nærmiljøet.
Nå har det gått vel fire år og vi har gjennomført en rekke tiltak i samarbeid med kommunene, frivilling sektor, private bedrifter og andre statlige virksomheter:
- I samarbeid med KS har vi etablert kommunale Digihjelpen-tilbud, som skal løfte de med få eller ingen digitale ferdigheter. Tilbudet kan for eksempel være lett tilgjengelig på offentlige bibliotek eller kommunale servicetorg.
- I samarbeid med KS har vi laget en netthåndbok på digihjelpen.no for kommuner som ønsker hjelp til å komme i gang med et eget veiledningstilbud.
- I samarbeid med Kompetanse Norge er nettstedet digidel.no opprettet for deling av opplæringsressurser. Dette kan brukes fritt av alle. Her finnes enkel introduksjon til bruk av smarttelefoner, hvordan man lærer å finne informasjon på nett, hvordan man logger seg inn på offentlige tjenester med BankID og mye mer.
- Årlig støtte til Seniornett Norge som gir digital opplæring til seniorer via 200 lokale foreninger rundt om i landet.
Siden 2014 har KMD bevilget mer enn 30 millioner kroner til ulike ordninger for å øke den digitale deltakelsen i befolkningen. I fjor fikk 34 nye kommuner tildelt støtte for å sette i gang med Digihjelpen.
Kilde: regjeringen.no