Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
Resepsjonen hos Servicetorget i Askim kommune i 2014. En kvinne med langt lyst hår er synlig bak skranken.

Det skulle bli én dør inn til det offentlige. Hva skjedde?

Samfunns- og tjenesteutvikling

Offentlige servicekontorer skulle gi én vei inn til tjenestene, så innbyggerne slapp å forholde seg til ulike offentlige institusjoner. Siden har vi digitalisert i et tempo få kunne forestille seg, men mange av utfordringene er like aktuelle. Problemet lå kanskje aldri først og fremst i inngangsdøren.

Tre kolleger planlegger bytte av skytjeneste. En kvinne tegner flytting av data mellom to skyer på en tavle, mens de andre følger med. Servere er synlige bak glassveggen.

Ny rapport: Dette bør en god «exit-strategi» fra skytjenester inneholde

Innovasjon og digitalisering

Skate-rapporten «Skiftende skydekke» – norske virksomheters endringsevne i bruk av skytjenester tar for seg 11 punkter som en god «exit-strategi» bør inneholde. Den anbefaler også tiltak for å redusere risikoen for uønsket leverandørbinding, samt å sikre reell råderett over egne data, tjenester og teknologiske veivalg.

Annonse

 

Annonse