Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
Jeg vil at vi skal ha en kultur der vi tør å si fra hvis vi er uenige med en kollega, og at vi er oppriktig interessert i andre meninger, skriver Hans Christian Holte. Foto: NAV (fra arbeidet med virksomhetsstrategien)

En god samarbeidskultur kommer ikke av seg selv

Ledelse

Som toppleder for en stor virksomhet er jeg opptatt av at vi har en kultur basert på tillit. Vi skal møte kolleger med nysgjerrighet og raushet, og det skal være trygt å si fra hvis man er uenig, skriver Hans Christian Holte, NAV-direktør.
Ja, det har blitt vanskeligere å være en god leder. Årsaken er at det er vanskeligere å bruke den tause leder-kunnskapen når vi mennesker ikke møtes fysisk, skriver artikkelforfatteren. Foto: Rebrand Cities / Pexels

Derfor er det vanskeligere å være leder i dag

Ledelse

Vi sier ofte «kunsten å lede». Begrepet «the art of» brukes på arbeid som krever kunnskap som ikke kan skrives ned eller artikuleres. Lederne vet mer om ledelse enn de kan forklare: Ledelse er det som kalles taus kunnskap, skriver Tor Sporsem på gemini.no.

Helle Rønne, senior manager i Sopra Steria, skriver at man ikke bør kaste bort dyrebar tid og ressurser på å sette sammen suboptimal beslutningsstøtte, men i stedet satse på kvalitet og bruke tid på å ta gode og rettidige beslutninger. Foto: Pressefoto

Verden er for kompleks til manuell styring

Innovasjon og digitalisering

Tilliten til offentlige myndigheter er nedadgående, viser en rapport fra DFØ, publisert i august 2023. Digital virksomhetsstyring kan være det som får dem på rett kurs igjen, skriver Helle Rønne på digi.no.
Artikkelforfatteren etterlyser en debatt om dagens beredskapsmodell er tilpasset den tiden vi lever i. Foto: George Desipris

Den norske beredskapsmodellen – optimal eller utdatert?

Ledelse

Som et ekko peker enda en offentlig utredning på brister i den norske beredskapen. Spørsmålet blir nok en gang om dagens modell er tilpasset et moderne trusselbilde, eller om tiden er moden for en grunnleggende omstrukturering, skriver Jarle Løwe Sørensen i Dagens Perspektiv.

Annonse

 

Annonse