Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
Utenforskap i Norge og Norden, ulf andersen nav

Om utenforskap i Norge og Norden

Samfunns- og tjenesteutvikling

Både Norge og Norden trenger mer arbeidskraft i årene som kommer. I midten av november holdt statistikksjef i NAV, Ulf Andersen, et innlegg om dette på en konferanse i regi av Nordisk ministerråd og Arbeids- og inkluderingsdepartementet 15. november 2022.

De fleste digitale oppgaver krever mange ulike ferdigheter. Det hjelper lite at du er proff på bruk av digital ID og e-post hvis oppgaven også krever at du skal overføre filer fra en enhet til en annen – og det er noe du ikke mestrer. Illustrasjonfoto: Fra rapporten Befolkningens digitale kompetanse og deltakelse

Er du innafor eller utafor?

Digital inkludering

Digitaliseringen bidrar uten tvil til effektivisering, underholdning og sosialisering for de aller fleste. Men hvordan påvirker det de som av ulike årsaker står utenfor det digitale fellesskapet?

Ett av de sosiale tilbudene 02.11 var flytende badstu og sjøbad. Nordlys gjorde dette til en enda mer spesiell opplevelse. Foto: Torbjørn Vinje

Service- og tjenestekonferansen 2022 med fokus på endring — sammen

Samfunns- og tjenesteutvikling

2. november var det klart for Service- og tjenestekonferansen 2022 i Bodø med faglig spennende faglig program torsdag 3. og fredag 4.november. Temaet for konferansen er #ViEndrerSammen. Med over 250 deltakere er dette den viktigste konferansen for service i offentlig sektor i Norge. — Endringer lykkes når vi gjør dem sammen, sier Torbørn Vinje, daglig leder i Forum for offentlig service.

Anne Lise Breidvik jobbar ved brukarstøtta til Digdir på Leikanger. Foto: Fra Digdirs video

Møte med dei sårbare brukarane

Digital inkludering

2022 var året då uttrykket digitalt utanforskap for fullt vart ein del av det offentlige ordskiftet. Men for dei som møter brukarane dagleg er ikkje dette noko nytt.

Annonse

 

Annonse